Blog

Odkiaľ sa berie Internet?

Dec 01, 2016
Autor: Gyro

Čo to vlastne internet je a ako funguje, to je častá otázka ľudí a nevedia si predstaviť tento abstraktný pojem, aj keď vedia čo od neho očakávať. Pozrime sa teda trochu na to...

Klient a server

V prvom rade by sme si mohli povedať, že v globálnej sieti miliónov zariadení, existujú dva základné živočíšne druhy – klientserver. Klient to je počítač, telefón, tablet, jednoducho zariadenie s internetovým prehliadačom cez ktorý čítate aj tento článok. Internetový prehliadač je zas softvér, ktorý zobrazuje obsah umiestnený na serveri. Server je teda zariadenie, ktoré poskytuje rôzne služby klientom, napríklad regionálne spravodajstvo www.bbonline.sk sa tiež nachádza na nejakom serveri.

IP adresa a DNS

Okno nastavenia IP adresy - Windows

Drvivá väčšina zariadení v sieti internet komunikuje medzi sebou vďaka IP adresám. IP adresa je 12 ciferné číslo v sieti, rozdelené bodkou na štyri trojciferné čísla, napríklad: 192.168.245.248. Asi uznáte, že pamätať si IP adresu pre každý server so nie je nič jednoduché. Preto sú v internete ďalšie servery, ktoré obsahujú databázu IP adries a ku nim názvy stránok. Takže, ak napríklad otvoríte už spomínanú stránku www.bbonline.sk, tak v skutočnosti sa váš „klient“ opýta najprv DNS servera „hej DNS server, povedz mi akú IP adresu má stránka www.bbonline.sk?“ DNS server mu odpovie „hej klient, takúto: 91.219.133.7“, no a prehliadač na klientovi otvorí obsah servera bbonline.

Svetoznámy DNS server od spoločnosti Google má IP adresu 8.8.8.8, pri nedávnom výpadku Google serverov sa mnohým používateľom internetu nedarilo zobrazovať ani iné stránky ako tie od firmy Google, lebo ich domáce počítače – ich klienti, nepoznali IP adresy serverov, keďže im ich nemal kto povedať.

ISP alebo operátor

Skratka ISP znamená Internet Service Provider, teda poskytovateľ internetových služieb. Do tejto skupiny však nepatria len firmy ako sme my, ktoré zavádzajú internet do domácností a firiem, ale aj tí ktorí prevádzkujú služby a dátové centrá. Dátové centrum je budova, kde sa nachádzajú servre, ale o tom inokedy :). Na Slovensku je obľúbený pojem „internetový operátor“. Operátori sa tiež delia do niekoľkých skupín, nadnárodní, národní, regionálni. Nadnárodní operátori vlastnia tie najväčšie pripojovacie linky (káble) medzi štátmi a kontinentmi. Národní si od nich prenajímajú tieto linky a často poskytujú internet aj domácnostiam aj lokálnym operátorom, akým sme aj my – BBXNET.

Peering centrum

Logo peering centra v BA

Čítame „píringové centrum“ alebo aj „píring“, to je strategicky dobre umiestnená budova kde sú potiahnuté káble medzi nadnárodných a národných operátorov, navzájom sa tam prepájajú. U nás je také centrum v Bratislave a jedno malé  Košiciach.

Paradoxne, ak sedia dvaja kamaráti v kaviarni vedľa seba a každý má pripojenie na internet od iného operátora a povedzme si chcú poslať cez internet fotku, tak napriek tomu, že sú tak blízko, tá fotka putuje neuveriteľnou cestou: kaviareň – operátor1 – Bratislava peering – operátor2 – kaviareň.

Záver

Takto nejako sa dá úplne stručne popísať základné fungovanie internetu – globálnej počítačovej siete. Ak vás táto téma zaujíma podrobnejšie, napíšte nám napríklad na našej Facebook stránke (https://www.facebook.com/bbxnet.sk/) a pripravíme podrobnejší popis konkrétnej internetovej služby.

Rýchly kontakt

Kontaktujte nás: